Andrzej Nowak – sylwetka najlepszego gitarzysty w Polsce

sen szalencaJakiś czas temu usłyszałem w mediach niepokojącą informację, że jest potrzebna krew dla Andrzeja Nowaka. Wiadomość mocno mnie przeraziła, bo według mnie byłaby to wielka strata dla polskiej sceny muzycznego rocka. Dobrze, że to wszystko się skończyło pomyślnie. Zaraz sobie przypomniałem, że jeszcze w tym roku zmarł Tomasz Szukalski – znany polski saksofonista. Chciałbym wszystkim czytelnikom mojego bloga przedstawić sylwetkę Andrzeja Nowaka. Urodził się dnia  9 kwietnia 1959 roku w Opolu – polski gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny. Założyciel zespołu TSA. W latach 80. XX wieku grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz, współtworzył także sesję I Ching. Od 2002 roku ponownie gra w zespole TSA. Tego samego roku założył zespół Złe Psy (źródło pl. wikipedia).

Sięgając jeszcze głębiej pamięcią, w 1986 roku Andrzej Nowak brał udział w sesji nagraniowej dwóch  płyt Tadeusza Nalepy. Były to płyty „Sen szaleńca” oraz „Live 1986”. Na płycie „Sen szaleńca” gościnnie wziął udział wspomniany wyżej Szukalski. Skład muzyków na tej płycie : Bogdan Kowalewski  – Bass [Rickenbacker], Jarosław Szlagowski –  Drums [Sonor], Tadeusz Nalepa –  Guitar [Gibson L-5 S], Vocals, Andrzej Nowak  – Guitar [Gibson Les Paul Custom], Rafał Rękosiewicz – Synthesizer [Yamaha Dx-7, Leslie], Tomasz Szukalski – Saksofon.  Właśnie piękna  gitara  Nowaka, wspomagana przez niesamowite dźwięki organów Hammonda, żywiołową perkusję Szlagowskiego, pomrukujący bas Kowalewskiego oraz grobowy głos Nalepy nadała status jednej z najlepszych płyt polskiego bluesa drugiej połowy lat 80-tych  ubiegłego wieku. Prawdziwy popis gry Andrzej Nowak dał na płycie koncertowej „Live 1986”.

live 1986O ile dobrze pamiętam, był to zapis koncertu z początku 1986 roku z Łodzi. W tych nagraniach dynamiczna gitara niemal uzupełnia się z melancholijną grą na gitarze Tadeusza Nalepy. Tutaj Nowak naprawdę pokazał swój wielki kunszt, szczególnie w utworze kończącym ten album – piosenka „Modlitwa”. Tekst  piosenki, autorstwa Bogdana Loebla (za stroną Internetową). Poniżej tekst piosenki :

Do Ciebie pieśnią wołam Panie,
do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos.
Ty jesteś wszędzie, wszystkim jesteś dziś,
lecz kamieniem nie bądź mi.

Do Ciebie pieśnią wołam Panie,
bo ponoć wszystko możesz dać,
więc błagam daj mi szansę jeszcze raz,
daj mi ją ostatni raz.

Już nie zmarnuję ani chwili,
bo dni straconych gorycz znam,
więc błagam daj mi szansę jeszcze raz,
daj mi ją ostatni raz.

Do Ciebie pieśnią wołam Panie,
do Ciebie dzisiaj krzyczę w głos.
Daj mi raz jeszcze od początku iść,
daj mi szansę jeszcze raz.

A jeśli życia dać nie możesz,
to spraw bym przeżył jeszcze raz
tę miłość, która już wygasła w nas,
spraw bym ją przeżył jeszcze raz.

Do Ciebie pieśnią wołam Panie,
do Ciebie wznoszę mój błagalny głos.
Ty , ptakiem, chlebem wszystkim jesteś dziś,
lecz kamieniem nie bądź mi…

Kilka lat wstecz, jeszcze przed współpracą z Nalepą, Andrzej Nowak rozpoczął karierę muzyczną jako gitarzysta heavy metalowego zespołu TSA. Bardzo mi się podobała jego gra na gitarze i w ogóle gra całej kapeli. Dobrze, że miałem przyjemność po raz pierwszy usłyszeć na żywo cały zespół na początku 2004 roku w toruńskiej „Od Nowie”. Miejmy nadzieję, że tak też się niedługo stanie. Najlepszemu polskiemu gitarzyście, Andrzejowi Nowakowi życzę dużo zdrowia, pomyślności i samych ciekawych muzycznych projektów ! Do zobaczenia i do usłyszenia kiedyś w Toruniu !

Marcin Melka