DigitalSimplyWorld:”Tout devient la musique”

tout

Zapraszam wszystkich czytelników do posłuchania najnowszej płyty DigitalSimplyWorld „Tout devient la musique”, która ukazała się w dniu 12 lipca 2013 roku. Poniżej przedstawiam przesłanie DigitalSimplyWorld :

Zanim przesłuchasz album proszę przeczytaj poniższy tekst. 

Album „Tout devient la musique” (Wszystko staje się muzyką) jest podsumowaniem stylu z jakim przez pewien czas starałem się „oswoić”, docierając poszukiwaniami do antymuzyki podanej w sposób zrozumiały dla nas śmiertelników. 

Czym jest antymuzyka? 
Jest jak antymateria, integralna część jednego świata. 

Antymuzyka jest zbiorem dźwięków, które podane w sposób zwyczajny, naturalny są częścią świata, którego nie postrzegamy jako muzyki, wręcz przechodzimy obojętnie. 

Co sprawia, że antymuzyka jest ciekawa? 

Wszystko i nic. 

Jeśli jej nie rozumiemy to znaczy ona tyle co szelest liści na drzewie, lecz jeśli ją zrozumiemy jest jak znalezienie przysłowiowego muzycznego skarbu. Dźwięk przesuwanego krzesła jest antymuzyczny, lecz paradoksalnie podany w sposób muzyczny… staje się yin i yang w odpowiednim kontekście. Identycznie jest z ciszą. 

Cisza jest zagadką, sprawia że muzyka staje się „dowartościowana”. Zastosowana w pewnych miejscach potrafi zmienić postrzeganie utworu… 

Szum, to „przekleństwo” muzyki, jej niechciane dziecko, odrzucone przy porodzie i oddane w obce ręce. W dobrych rękach szum staje się pełnowartościowym składnikiem przestrzeni muzycznej. 

Powiem więcej, to jest jądro muzyki, obok ciszy jest podstawowym niezrozumiałym składnikiem Tej przestrzeni. Szum ze swojej natury jest „piaskiem w oczy” muzyka i słuchacza! Jeśli wytrzymasz ból i nadal będziesz „patrzył” zrozumiesz, że antymuzyka i muzyka to jedność. Nie chodzi tu o tworzenie muzyki w oparciu o szum, lecz zrozumienie faktu, że jeśli np. dodamy do koloru niebieskiego kolor żółty to powstanie kolor zielony w sposób naturalny, nie zobaczymy niebieskiego i żółtego lecz finalnie, jeden. 

Album zdaje się być melodyjny i jednocześnie taki nie jest. Nie zapraszam Was na lekką przyjemną godzinę, jeśli oczekujesz relaksu to nie tutaj. Będziesz musiał/a wytrzymać chwile nieznośne dla ucha, lecz też doznasz miłych. Wszystkim pokieruje Twoja wrażliwość.  Idealne miejsce na słuchanie „Tout devient la musique” to nocna pora z widokiem na gwiazdy i na iskrzące miasto. 
To ideał dla tego materiału. 

Moje tłumaczenie kieruje do osób mniej osłuchanych w podobnych klimatach, posłuchacie tutaj utworów niekomercyjnych, nie goszczących w radio, jeśli już granych to tylko w małych stacjach, które omijają nurty popularne, kierując się poszukiwaniem czegoś innego, trudnego. 

Album można przesłuchać tutaj:


Najnowszy teledysk do albumu:

Mój mały wkład w album DigitalSimplyWorld. Dziękuję za zaufanie !

findesiecle

Fragmenty nowej muzyki oraz improwizowanej muzyki z ostatnich albumów w nieco innej wersji  znalazły się podczas solowego koncertu DigitalSimplyWorld  na XV Ambient Festiwal – Międzynarodowe Prezentacje Muzyczne –  w Gorlicach w dniu 12 lipca 2013 roku. Serdecznie polecam czytelnikom najnowszy album DigitalSimplyWorld !

Marcin Melka  

 

Leave a Reply