Jean Michel Jarre – sylwetka kompozytora klasycznej muzyki elektronicznej

JeanMichel+JarreDzisiaj, 24 sierpnia 2012 roku urodziny obchodzi Jean- Michel Jarre. To jeden z najwybitniejszych kompozytorów klasycznej muzyki elektronicznej. Moja przygoda z muzyką Jarre’a zaczęła się od obejrzenia 26 lat temu fragmentu koncertu w Houston, jeszcze na telewizorze czarno – białym. Dodam, że muzykę Jarre’a w tamtych czasach można było usłyszeć wszędzie, m.in. w  polskim programie popularno – naukowym „Kwant”, który prowadził niezapomniany Roman Kanciruk  🙂

Jarre to kompozytor muzyki elektronicznej, syn kompozytora muzyki filmowej, Maurice’a Jarre’a. Jest uważany za pioniera muzyki elektronicznej, jak i organizatora koncertów – masowych tworzonych z rozmachem koncertów-przedstawień, z wykorzystaniem reflektorów, laserów i fajerwerków. Mówi się, że Jarre stworzył muzykę elektroniczną „dla wszystkich”. Występy cieszą się wielką popularnością i Jarre kilkakrotnie ustanawiał nowe rekordy Guinnessa jeśli chodzi o liczbę widzów. Na koncert w Moskwie w 1997 przybyło aż 3,5 miliona ludzi. Innym rekordem jest cena, za jaką została sprzedana jedyna wytłoczona sztuka płyty Music for Supermarkets – 69 000 ówczesnych franków francuskich. Oryginalne taśmy zostały spalone w obecności notariusza. 26 sierpnia 2005 dał dwuipółgodzinny koncert pt. „Przestrzeń wolności” dla upamiętnienia 25. rocznicy powstania „Solidarności„. Od jego nazwiska została nazwana jedna z planetoid – 4422 Jarre. Jest kompozytorem oprawy muzycznej nowego kanału informacyjnego: TVP Info Telewizji Polskiej S. A., który ruszył 6 października 2007 roku w miejsce dawnego programu TVP3 i jego „Kuriera”.

Wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, pomyślności oraz wielu udanych projektów muzycznych !

Marcin Melka  [za wikipedia.pl]

Jeden komentarz do “Jean Michel Jarre – sylwetka kompozytora klasycznej muzyki elektronicznej

  1. Zaczynałem od niego 🙂 Chociaż obecnie uważam, że Jarre to taki pop elektroniki (tej ambitnej, klasycznej). Elektronika „dla plebsu”. Swoje zrobił dla wypromowania gatunku (kultowy Oxygene).

Możliwość komentowania została wyłączona.