Vangelis – sylwetka wielkiego artysty

Vangelis urodził się w 1943 roku w Grecji. Zaczął zajmować się muzyką już jako czteroletnie dziecko. W wieku lat sześciu, jako kompletny samouk, wystąpił po raz pierwszy przed publicznością prezentując kompozycje własnego autorstwa. Już wtedy wszystkich zachwyciła unikalna technika gry młodego muzyka. W latach 60. zamieszkał w Paryżu, gdzie odbył trzyletnią „inicjację” występując z grupą Aphrodite’s Child, która stała się jedną z najpopularniejszych grup musicalowych w Europie. W tym czasie zainteresował się elektroniką. W efekcie powstała jego słynna poeme symphonique „Fait Que Ton Reve Soit Plus Long Que la Nuit”, a następnie album „Earth” oraz porywająca muzyka filmowa do obrazów o sztuce i naturze autorstwa Frederica Rossifa, ze słynnymi soundtrackami „L’apocalypse des Animaux” i „Opera Sauvage”.

W następnej dekadzie Vangelis opuścił Paryż i udał się do Londynu, gdzie założył własne studio nagraniowe. „Heaven and Hell”, „Albedo 0.39”, „Spiral”, „Beaubourg”, „China”, „See You Later”, jak zwykle skomponowane, wykonane i wyprodukowane przez Vangelisa, to przykłady idealnego połączenia akustycznego i elektronicznego instrumentarium, które przyniosło jego pionierskim dokonaniom akceptację i uznanie na całym świecie.

Na początku lat osiemdziesiątych artysta wydał dwie płyty z muzyką tradycyjną z gościnnym udziałem greckiej aktorki Irene Papas, a także serię albumów z członkiem grupy Yes, Jonem Andersonem. W 1982 roku Vangelis został uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do „Rydwanów Ognia”. Na swe kolejne projekty filmowe wybrał mroczną przepowiednię Ridleya Scotta „Blade Runner”, politycznie niebezpieczny film Costasa Gavrasa „Missing” oraz poruszającą „Antarcticę” Koreyoshi Kurahara. Wszystkie trzy projekty odniosły spory sukces zarówno komercyjny jak i artystyczny, a „Antarctica” okazała się najbardziej kasowym filmem w dziejach kinematografii japońskiej.

Vangelis jest także autorem oryginalnych ścieżek dźwiękowych do baletów „Frankenstein, Modern Prometheus” (1985) i „The Beauty and the Beast” (1987), oba w choreografii Wayne’a Eaglinga i w wykonaniu Royal Ballet w londyńskim Covent Garden. Artysta kontynuował także współpracę z twórcami filmów pisząc muzykę do „Bounty”. Vangelis wydał w tym okresie również trzy płyty: „Direct”. „Mask’ i „Themes”.

W 1989 roku kompozytor otrzymał nagrodę Maxa Steinera dla wybitnych twórców muzyki filmowej. Równocześnie z tą nagrodą Vangelis otrzymał Hall of Fame Award.

Lata dziewięćdziesiąte artysta zainicjował wydaniem płyty „The City”. W 1992 roku w Paryżu Vangelis skomponował i nagrał muzykę do thrillera psychologicznego „Gorzkie gody” w reżyserii Romana Polańskiego oraz wkrótce potem do epickiego filmu przedstawiającego historię życia Krzysztofa Kolumba zatytułowanego „1492 – Conquest of Paradise”. Motyw przewodni z tego ostatniego wspiął się wkrótce na szczyty list przebojów na całym świecie, a w Niemczech stał się najlepiej sprzedającym się albumem w historii.

Międzynarodowa popularność twórczości Vangelisa oraz jego zafascynowanie Wszechświatem, sprawiły, że Minor Planet Center Międzynarodowego Związku Astronomicznego w Smithsonian Astrophysical Observatory nazwało jego imieniem małą planetę – asteroidę 6354.

W roku 1999 Vangelis skomponował muzykę będąca oprawą odsłonięcia oficjalnego symbolu Igrzysk Olimpijskich 2004, a także muzykę, która będzie towarzyszyć temu wizerunkowi za każdym razem, gdy ukaże się on publicznie. Artysta wydał także retrospektywny album „Reprise” będący przeglądem dziesięcioletniego okresu jego twórczości. W lipcu 2001 roku Vangelis zaprezentował monumentalne wykonanie „Mythodei”, symfonii chóralnej swojego autorstwa, które miało miejsce w Olimpijskiej Świątyni Zeusa w Atenach. „Mythodea” wybrana została przez NASA jako muzyka, która towarzyszyć ma misji Mars Odyssey.

Źródło : rmf.fm

Zapraszam do odwiedzenia innych stron Internetowych poświęconych Vangelisowi :

Marcin Melka